25 lutego, 2024
Breaking News

MRI Warszawa

Zalety, zalecenia i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to stosowanym w diagnostyce. Umożliwia analizę całego ciała bądź jego pewnej części pod kątem stanu zapalnego, uszkodzenia czy procesów nowotworowych. Chory w trakcie badania leży nieruchomo w ciasnym tunelu urządzenia. Kiedy wypada zrobić badanie, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się często USG i RTG, uzupełniająco także MRI. Wszystkie powyższe badania posiadają od groma zalet ale i ograniczeń. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie się ich razem, podwyższając szanse na odpowiednią rozpoznanie a dalej efektywne terapie.
Potężnym plusem badania MRI może być uzyskanie dokładnych obrazów z racji między innymi wykorzystania kontrastów i oglądania organizmu pod wieloma wymiarami. Najnowszej generacji maszyny pozwalają zbadać całe ciało, ale też jego poszczególne organy. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże multinarządowa diagnostyka sprawdza się w wykrywaniu procesów rakowych, guzów ale również analizie wielonarządowych obrażeń, weryfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnorakiego pochodzenia.
Obok mnóstwa przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ta metoda posiada również wady. Główną jest to, że MRI jest badaniem statycznym, badany musi spoczywać w jego trakcie spokojnie co utrudnia wykonanie badania dynamicznego bardzo ważnego przy schorzeniach np. narządów ruchu. Niestety na wykonanie badania w Polsce nadal czeka się zbyt długo. Prędzej osiągalne są RTG bądź ultrasonografia. Istnieje opcja wykonania rezonansu na własną rękę, koszt jednak to przeważnie kilkaset złotych za określony obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa negatywnie na organizm, niemniej wyłączeni z badania są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są różnego typu alergie.

Wskazania do MRI

Po wykorzystaniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do pierwotnej diagnozy, kieruje chorego na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha albo miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem jest potwierdzanie chorób układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne czy zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa jest pomocny w wykrywaniu dysfunkcji całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeszkody do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu rozmowy.
Na samo badanie warto przyjść w luxnym ubraniu bez metalowych detali, nie posiadać kluczy, biżuterii, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, posiadać dowód osobisty, wynik poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), stawić się na rezonans magnetyczny warszawa bez posiłku, bez makijażu, kosmetyków na włosach. Nie ma potrzeby odstawienia stale przyjmowanych leków.

Jak działa rezonans?

Podczas rezonansu pacjent zamknięty jest w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza silne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, dalej nadaje fale radiowe które na trasie uderzają na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje informacje o budowie organizmu, opracować komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości ze strony chorego, ale w zamian daje pełen obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być przeprowadzany bez ograniczeń, jedynie nieść może ryzyko dla chorych z rozrusznikiem serca bądź innymi metalowymi elementami w ciele, jakie stanowią przeciwwskazania do MRI. Stąd tak ważny okazuje się wywiad i udzielanie zgodnych z prawdą odpowiedzi przed każdym realizowanym badaniem czy zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *