25 lutego, 2024
Breaking News

Jakie badania warto wykonać przed planowaną ciążą?

 

Jeśli planuje się ciążę dobrym rozwiązaniem jest wykonanie badań, które pozwalają znacznie lepiej określić stan zdrowia kobiety. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia zarówno prawidłowego prowadzenia ciąży, jak też zdrowia dziecka. Warto również skorzystać z usług stomatologicznych, gdyż leczenie dentystyczne może być utrudnione podczas ciąży.

Dlaczego warto skorzystać z usług ginekologa?

Wizyta u ginekologa przed planowaną ciąża pozwala wykluczyć występowanie poważnych stanów zapalnych już w czasie ciąży. Wówczas realizowanie bardziej skomplikowanego leczenia może być niemożliwe, choćby ze wzglądu na brak możliwości wykonania prześwietlenia. Gdy w jamie ustnej występują jakieś stany zapalne, czy też zęby wymagają leczenia wówczas można zrealizować leczenie przed ciążą. Zęby w dobrym stanie sprawią, że leczenie w czasie ciąży nie musi być realizowane, co zawsze zwiększa komfort kobiety w ciąży. Oczywiście w nagłych sytuacjach nie należy unikać leczenia stomatologicznego nawet w okresie ciąży.

Wizyta u ginekologa

Gdy planuje się ciążę wizyta u stomatologa pozwala między innymi przeprowadzić badanie cytologiczne, czy badanie USG. Nie bez znaczenia jest również możliwość uzyskania informacji dotyczących tego jak będzie przebiegać ciąża, czy jakich zmian w życiu może spodziewać się kobieta. Bywa to ważne szczególnie dla kobiet, które będą w ciąży pierwszy raz. W tym względzie ginekolog Warszawa zapewni sprawdzone informacje, co ogranicza korzystanie z niepewnych źródeł informacji, choćby znajdujących się w Internecie.

Nie bez znaczenia jest przeprowadzenie badań ogólnych. Takie badania pozwalają ocenić ogólny stan organizmu. Do badań, które warto przeor wadzić przed zajściem w ciążę można zaliczyć:

– ogólne badanie moczu,

– morfologia krwi,

– poziom hormonów tarczycy,

– stężenie glukozy we krwi,

– badania w kierunki chorób zakaźnych.

Choroby zakaźne w czasie ciąży mogą negatywnie wpływać na rozwijający się płód. Wykrycie takich chorób pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia zachowawczego. Natomiast badania stężenia glukozy we krwi pozwalają wykryć cukrzycę. W przypadku cukrzycy ciążowej wcześniej badania pozwalają lepiej określić z jakim typem cukrzycy boryka się kobieta w ciąży.

Badania ogólne wykonywane przed ciążą

Wykonanie badań ogólnych jest bardzo przydatne, choćby przy określaniu diety, z której powinna korzystać kobieta w ciąży. Ma to duże znaczenie zarówno z punktu widzenia zachowania dobrego stanu zdrowia przez kobietę, jak też zapewnienia prawidłowego rozwoju dziecka. Morfologia pozwala ustalić stan różnych mikroelementów, ale zapewnia również możliwość określenia potencjalnego konfliktu serologicznego. Pozwala to odpowiednio prowadzić ciążę przy wystąpieniu takiego konfliktu. Badania moczu w połączeniu z morfologią pozwalają uzyskać obraz ogólnego stanu zdrowia przyszłej matki. Posiadanie takich wyników pozwala następnie w czasie ciąży znacznie lepiej diagnozować różne problemy poprzez porównanie takich badań z badaniami wykonywanymi podczas ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *